کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > ببينيد و بشنويد > تلاش های طرزی در بامیان باستان قابل قدر است اما....

تلاش های طرزی در بامیان باستان قابل قدر است اما....

تجربه در افغانستان نشان داده که هنوز باید بدترین شرایط را از نظر دور نداشت. حتا برای پيشگیری از آن لازم است تا به آن اندیشید. آنوقت آقای طرزی برای شما که باستان شناس هستید و اگر هم کشتار و قتل عام صاحبان آثار کشف شده بدست شما برایتان اهمیتی نداشته باشد که گمان نمی کنیم، سرنوشت آثار یافت شده جدید چه خواهد شد؟

يكشنبه 25 آپریل 2010, بوسيله‌ى کابل پرس

کابل پرس: در این گزارش نشنال جئوگرافیک، به بامیان باستان و تلاش های دو باستان شناس پرداخته شده است. آقای زمریالی طرزی باستان شناس افغانستان يکی از آنان است. او برای یافتن آثار تاریخی در بامیان به همراه همکاران خود دست به کاوش گسترده در منطقه زده است. خانم نادیه طرزی به همراه پدرش، بنیادی را برای حفظ آثار تاریخی افغانستان راه اندازی کرده و کمک های مالی جذب می کند.

کاوش در مناطق باستانی و یافتن آثار تاریخی، برای حفظ و نگهداری آن و برای روشنی انداختن بر زوایای تاریخی، کاری ارزشمند است. با اين وجود در کشوری که دشمنان تاریخ و فرهنگ مردم، قدرت را بدست گرفته اند و فساد، جنایت، نا امنی و چور و چپاول بیداد می کند، چه تضمینی برای حفظ آثار تاریخی کشف شده است؟ همان هایی که روزی با همکاری برادران پاکستانی و عرب خود دست به تخریب بودا زده بودند، اکنون از سویی در بدنه ی دولت جابجا شده اند و از سویی در نقاط مختلف کشور دست به انتحار و آدمکشی می زنند. از سویی نقاط کلیدی اقتصاد افغانستان را بدست گرفته اند و از سوی دیگر یکی یکی قوانین پایه ای را در افغانستان برای طالبانیزه شدن کامل افغانستان تغییر می دهند.

همان رژيمی که بودای بامیان را تخریب کرد و آقای طرزی طبق اظهاراتش در این گزارش، نمی توانست صحنه ی تخریب را از تلويزيون ببیند، دست به کشتار وسیع صاحبان بودا نيز زده بود. گزارش های سازمان دیده بان حقوق بشر از کشتار و قتل عام مردم در بامیان باستان و مناطق اطراف آن را اگر در کنار تخریب بودا بگذاریم، به اين نتيجه می رسیم که آدمکشان طالب، هم قصد داشتند صاحبان بودای بامیان را قتل عام کرده و نیست و نابودکنند و هم همه ی نشانه هایی که تاریخ و گذشته ی آنان را روشن تر و با وضوح بیشتر نشان می داد.

حالا هم برادران آنان در قدرت هستند. حامد کرزی یکی از برادران آنان است. رییس جمهور افغانستان است و با مدد او و برادر دیگرشان صبغت الله مجددی، طالبان، فرصت و مجال خوبی هم در دولت و هم بیرون دولت بدست آورده اند.

تصور اینکه طالبان در این چند سال به ارزش هایی مانند حقوق بشر حتا بصورت حداقلی آن معتقد شده باشند، تصوری بیجاست. آنان هر لحظه که زورشان برسد و بتوانند، با شدت بیشتری دست به جنایت خواهند زد.

تجربه در افغانستان نشان داده که هنوز باید بدترین شرایط را از نظر دور نداشت. حتا برای پيشگیری از آن لازم است تا به آن اندیشید. آنوقت آقای طرزی برای شما که باستان شناس هستید و اگر هم کشتار و قتل عام صاحبان آثار کشف شده بدست شما برایتان اهمیتی نداشته باشد که گمان نمی کنیم، سرنوشت آثار یافت شده جدید چه خواهد شد؟

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


77 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > ببينيد و بشنويد > تلاش های طرزی در بامیان باستان قابل قدر است اما....

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.