صفحه نخست > خبر و گزارش > نابود شدن فرهنگ نورستانی زیر نفوذ و حاکمیت قبیله ای

نابود شدن فرهنگ نورستانی زیر نفوذ و حاکمیت قبیله ای

کابل پرس خبری
دوشنبه 13 می 2019

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

کابل پرس: فرهنگ و تمدن و تاریخ نورستانی زیر نفوذ قبایل افغان در حال نابودی است. در شرایط حاضر هیچ نشانی از تمدن و تاریخ مردم تاریخی نورستان در نورستان دیده نمی شود و آنچه دیده می شود فرهنگ غالب و مهاجم است که بر روح و روان و زندگی مردم سایه انداخته است. ادامه این وضعیت به نابودی کامل فرهنگ و تاریخ نورستانی می انجامد. یکی از فعالان نورستانی با بیان این مطالب به کابل پرس می گوید که جنایاتی که از قرن 19 میلادی علیه مردم نورستان آغاز شده بود، اکنون همچنان ادامه دارد. در آخر قرن 19 میلادی، قبایل افغان/پشتون با فرمان عبدالرحمان، به نورستان لشکرکشی کرده و مردم نورستان را قتل عام نمودند. در آن زمان بخش های زیادی از سرزمین های مردم نورستانی نیز توسط قبایل اشغال و حاکمیت مطلق قبایل برقرار شد.

در طی صد سال گذشته نیز روند نابودی فرهنگ نورستانی ادامه یافت، طوری که کمتر اثری می توان از آن یافت. بطور مثال دیگر از لباس های سنتی زنان و مردان خبری نیست و جای آن چادری و پیراهن و تنبان قبایل افغان/پشتون رواج یافته است. به همین شکل، واژه های نورستانی نیز به نابودی کشیده شده اند و همراه با ساختار زبانی نورستانی که پیش از آن نابود شده بود، به تاریخ پیوست.
برخی تاریخنگاران می گویند نام اصلی نورستان ابتدا کلاشا باشد که قبایل مهاجم افغان برای منفی جلوه دادن آن، کافرستان آن را نامیدند و پس از کشتار مردم و اشغال کلاشا، نام نورستان را بر آن نهادند.

این فعال نورستانی از مردم نورستانی می خواهد که توجه بیشتری در قسمت تاریخ و فرهنگ خود داشته باشند.

واژه های کلیدی
گروه های قومی | نورستانی
آنلاين بنگريد :
loading...
loading...

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس