کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > فرهنگی > مستند هزاره ای در ونیز در بزرگترین موزیم هنرهای معاصر شهر میلان به نمایش در می (...)

مستند هزاره ای در ونیز در بزرگترین موزیم هنرهای معاصر شهر میلان به نمایش در می آید

دو شنبه 28 می 2018, بوسيله‌ى کابل پرس خبری

مستند "هزاره ای درونیز" ساخته "امین وحیدی" فیلمسازمستقل هزاره مقیم ایتالیا روز چهارشنبه سی ام ماه می، در مودیک MUDEC (بزرگترین موزیم هنرهای معاصر) شهرمیلان به نمایش درمیآید. این فیلم مستند را بصیرآهنگ، ژورنالیست و فعال حقوق بشرمقیم ایتالیا و نیکول ولینتینی منتقد سینما و فعال حقوق بشر نوشته اند. در این همایش که با حضورعوامل و شخصیت اصلی فیلم صورت میگیرد، درمورد جنبش های مدنی مردم هزاره، قتل عام هدفمند مردم هزاره در افغانستان و وضعیت فعلی مردم هزاره نیز صحبت و اطلاع رسانی میشود.

مستند "هزاره ای در ونیز" فعالیت های اشرف براتی، جوان هزاره را به تصویر میکشد که ده سال قبل از امروز با دستان خالی خود را به ایتالیا رسانده و دراین کشورپناهنده شده است؛ درکشوری که برای افغانستانی ها نقش سه راهی را بازی کرده. ایتالیا قبل این جوان هزاره، دو خاندان شاهی افغانستانی را پناه داده است؛ یکی خاندان امان الله خان دردهه سی میلادی و دیگری خاندان ظاهر شاه در دهه هفتاد میلادی.
سرنوشت، هردوخاندان شاهی افغانستانی به دلایلی با سرنوشت این جوان هزاره گره خورده است؛ پدربزرگ امان الله خان (عبدالرحمان خان) بیش از صد سال پیش حدود شصد و دو فیصد جمعیت قوم "اشرف براتی" را قتل عام کرده و ظاهر شاه، دیگر پادشاه افغان نیزپس ازقتل پدرش (نادر خان) بدست یک جوان هزاره (عبدالخالق)، سالیان دراز با اعمال سیاست های تبعیض گرایانه و مالیات اضافی علیه هزاره ها، این مردم را زیرفشار گرفته است تا از پیشرفت اقتصادی و رفاهی بازداشته شوند.
اشرف براتی هزاره، امروز پس از ده سال زندگی بدور از تبعیض و دور از افغانستان، تاجرموفق، کارفرمای دوست داشتنی و فعال اجتماعی درایتالیا و ازحامیان جنبش روشناییست که پشت کار، صداقت، بردباری، خلاقیت ، استعداد و توانمندی هزاره ها را به نمایش میگذارد.
سرگذشت اشرف براتی و مرور روزهای دشوار زندگیش، از یک سو ظلمی را که در افغانستان برهزاره ها روا داشته میشود نشان میدهد و از سویی ثابت کننده توانمندی فوق العاده هزاره ها است؛ مشروط برآنکه فرصت های مساویانه و بدور از تبعیض به آنها داده شود.
این مستند یک ساعته محصول سینمای دید نو، با همکاری شبکه سراسری مردم هزاره، صندوق فیلم هزاره یا (هزاره فیلم فند) است که با همکاری آکادمی هنر وعلوم سینمایی غرب کابل ساخته شده است.
این مستند درسال 2017 میلادی برنده بیست چهارمین جایزه شهرداری ونیز شد که این جایزه همزمان با هفتاد و چهارمین جشنواره بین المللی ونیز اهدا گردید.
پس از آن این فیلم در ماه می 2018 میلادی نیز در"جشنواره بین المللی ژورنالیزم" در شهر پیروجای ایتالیا با حضور کارگردان ، نویسندگان و شخصیت اصلی آن به نمایش درآمد.
پس از نمایش در شهرمیلان، قرار است در سایر شهرهای ایتالیا به نمایش درآید و سرگذشت اشرف براتی و قصه دردبار مردم هزاره را برای مخاطبین ایتالیایی بازگو کند.

لینک تریلر ایتالیایی فیلم:
https://vimeo.com/253161715

لینک های مرتبط درباره نمایش روز چهارشنبه:
“BEHIND VENICE LUXURY – UN HAZARA IN ITALIA”
MUDEC

Behind Venice Luxury: un Hazara in Italia, proiezione del documentario di Amin Wahidi

“BEHIND VENICE LUXURY – UN HAZARA IN ITALIA”

جشنواره بین المللی ژورنالیزم شهر پیروجا

Afghanistan: from the NATO intervention to the emergence of Isis. What does the future hold for the country?

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


74 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > فرهنگی > مستند هزاره ای در ونیز در بزرگترین موزیم هنرهای معاصر شهر میلان به نمایش در می (...)

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.