IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

loading...

صفحه نخست > دیدگاه > کاندیداتوری حکمتیار در انتخابات آینده ی ریاست جمهوری افغانستان

کاندیداتوری حکمتیار در انتخابات آینده ی ریاست جمهوری افغانستان

محمد عوض نبی زاده
دوشنبه 3 دسامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تغییر رهبری نظام سیاسی و پیهره بدلی ها ی خاندانی و قومی قدرت در افغانستان بارها دراثر مداخله های سیاسی و نظامی قدرت های بزرگ جهانی وممالک همسایه بخصوص پاکستان , شوروی سابق و ایران, با جنگ وخشونت همراه بوده که از سال 1933 الی 2001 میلادی به این‌سو تغییر زمامداران درین کشور به‌گونه صلح‌آمیز صورت نگرفته ودر چهار دهه ی اخیرهشت زمامدار در نتیجه ی کودتا ها کشته و یا به خارج تبعید شده‌اند.بناء انتقال قدرت سیاسی درسال 2014 م نیز نیازمند توجه جدی جامعه جهانی در افغانستان میباشد تاراهبردموثیر سیاسی برای انتخابات اینده ی ریاست جمهوری را مورد توجه قراردهند. از انجائیکه استخبارات نظامی پاکستان نقش‌آفرینی تباه‌کننده وصدور جنگ وخشونت را از سه دهه به این طرف در افغانستان به عهده داشته است ودر شرایط فعلی نیز, میخواهد ازگلب الدین حکمتیار به حیث عنصر فرمانبرارخود درهمکاری با ارگ نشینان کابل و برخی ازمتحدین پاکستان در ممالک اسلامی درانتخابات اینده ریاست جمهوری افغانستان بهره برداری نمایندتا برای تحقق عمق استراتیژِیک پاکستان یک حکومت دست نشانده را در کابل بوجو د آورند. این بار آی ,اس, آی اززبان حکمتیارطوردیگرسخن میگوید:- که آی مردم افغانستان ،آمریکا واروپا درحال فروپاشی است وبه تعبیرحکمتیار، وعده خداوند تحقق می یابد بندگان مخلص و راستین، سرانجام پیروز میشوند،وآمدن اوبه صحنه سیاسی افغانستان امری،حتمی است که براساس سنت الهی واقع میگردد!! اما این بار حکمتیار،با چهره معصومانه ، خودش را به عنوان منجی مردم مطرح وشوق رهبری وریاست جمهوری بعد ازاقای کرزی را بر سرمی پروراند.نیات امروزی حکمتیار، ریشه در همان جنگهای پرازنکبت چار آسیاب شهرکابل در دهه نود میلادی دارد ، اقای حکمتیار جنگ طلب با بی شرمی و بی حیائی، باکدام چشم به دیوار های مخروبه و راکت خورده شهر کابل نگاه خواهند کرد؟ گلب الدین حکمتیار در زمان حکومت طالبان , به مهره سوخته ای استخبارات پاکستان تبدیل شده بود که حتی اورا اجازه نداد به خاک انکشورداخل شود و مجبورشد همراه با فامیلش به ایران در حمایت سپاه قدس قرار گیرداما بعد از سقوط حکومت طالبان و حضور نیروهای نظامی جامعه ی جهانی در افغانستان بار دیگر ای,اس,ا ی به سراغ حکمتیار رفت ومانند دهه هشتاد خواست باردیگراز اودر کنار گروه رانده شده طالبان استفاده نماید.

بار دوم ,ای , اس , ای - حکمتیار را در خاک پاکستان قرار گاه داد و با دادن امکانات تسلیحاتی و پولی اورا به پا ایستاده نمود. اقای حکمتیار در جریان یازده سال حضور نظامی جامعه جهانی, در افغانستان نه تنها در ساحه ی جنگی در پهلوی طالبان قرار داشت بلکه در ابعاد سیاسی نیز با هدایت استخبارات نظامی پاکستان افراد سابقه دارو بانفوذ حزب اسلامی را در بدنه ی دستگاه رهبری کننده دولت در داخل دیوان ارگ ریاست جمهوری, اعضای کابینه ,معاونین وزیر , جنرالان نظامی و پولیس وریاست عمومی استخبارات , برخی والی های ولایات و مسولین درجه اول ادارات مستقل دولت کنونی نفوذ دادو فعلا اطرافیان اقای کرزی و تیم اصلی حاکم رگ راغالبا اعضای حزب اسلامی حکمتیار تشکیل میدهند.درین میان میتوان ازاعضای سابقه دار حزب اسلامی حکمتیار از اقا یون کریم خرم ریس دفتر ریاست جمهوری , ار غندیوال وزیر اقتصاد ,فاروق وردک وزیرمعارف , سباوون وزیرمشاور , جمعه خان همدرد والی پکتیا و اقای عمرداودزی سفیر افغانستان در پاکستان و ده ها تن دیگر نام برد. این آقایون ازجنجال برانگیزترین مهره های حکومت با سابقه حزب اسلامی بحیث گروپ کاری درپیوند دادن پروگرام کاری تیم حاکم ارگ درهمکاری با استخبارات نظامی پاکستان واستخبارات عربستان و سپاه قدس ایران جهت کاندیداتوری اقای حکمتیار در انتخابات اینده ریاست جمهوری افغانستان فعالیت تشدیدی مشترک ر ا به پیش می برند تا پاکستان بعد از سال 2014 م یک حکومت دست نشانده برهبری اقای حکمتیار در کابل را همراه با تیم حاکم ارگ در خدمت داشته باشند. پاکستان قبلا باورداشت که پس ازسال 2014 م غربی‌ها در افغانستان نمی‌مانند اما اکنون دریافته است که یکتعدادا نظامیان آمریکایی مطابق به نیازامنیتی تا سال 2025 در افغانستان حضور خواهند داشت. حالا پاکستان سیاست موسمی را درپیش گرفته وظاهرا به آمریکایی‌ها خود را وفادار نشان می‌دهد ودر انتظار است که وزنه بازی ها به کدام سو سنگین ترمی‌شود تاپاکستان در تغییر رهبری نظام درافغانستان نقش کلیدی را ایفاکرده بتواند .
گروپ کاری ارگ کابل بشمول افراد وابسته به استخباراتهای پاکستان , عربستان و سپاه قدس ایران میخواهند که از اقای صلاح الدین ربانی ریس شورای نام نهاد صلح تاجک تبار و فرزند مرحوم برهان الدین ربانی یکی از بنیاد گزاران اصلی اخوان المسلمین در زمان ظاهر شاه ورهبرفقید جمعیت اسلامی افغانستان بحیث ابزار سیاسی جهت پیش برد اهداف شان بهره برداری نمایند وزمینه مسافرت او را درراس هیئاتی از شورای عالی صلح افغانستان بخاطر ، دیدار و گفت‌وگو ی چهار روزه با مقامات سیاسی، نظامی و مذهبی پاکستان ،به اسلام اباد فراهم وشرایط نزدیکی اقای ربانی را با استخبارات نظامی پاکستان تامین نموده وبرای صلاح الدین ربانی وعده داده است که در انتخابات اینده ریاست جمهوری افغانستان به عنوان معاون اول اقای حکمتیار کاندید خواهد بودتا فضای تخریب شده ی گذشته میان حزب اسلامی حکمتیار و جمعیت اسلامی ربانی ازین طریق ترمیم و بهبود پیدا نماید .هدف از این سفر هیا ت صلح نه تنها رها نمودن برخی از سران طالبان از زندانهای پاکستان وبازگرداندن طالبان به مذاکره نیست بلکه هدف اصلی سفرکاندیداتوری رهبرحزب اسلامی اقای حکمیتار است. درعین حال گروپ کاری تیم حاکم ارگ اقای اسمعیل خان یکی از قوماندانان جمعیت اسلامی را نیز برای این هدف مورد استفاده قرار داده اند که او درین اواخیر شعار مسلح سازی نیروهای جهادی را زمزمه و تبلیغ نمود و ادعا کرد که بعد از خروج نیرو های جامعه جهانی از افغانستان او به مشوره اقای کرزی اماده است که نیرو های جهادی را مسلح کرده واز افغانستان در برابر تجاوز خارجی دفاع نمایددر حالیکه گروپ کاری تیم حاکم ارگ در بدل این خدمت گزاری اقای اسمعیل خان پست وزارت دفاع را در کابینه اینده ی اقای حکمتیار به او عده داده است . درین روزها با افشا شدن کاندید اتوری اقای حکمتیار ارگ نشینان علاوه بر در اختیار داشتن رسانه های جمعی داخل کشور , تلویزیون بیرون مرزی بنام پیام افغان مربوط به یکی از اعضای سابقه دار حزب اسلامی اقای عمر خطاب را برای کمپاین تبلیغات انتخاباتی حکمتیارنیز در خدمت گرفته اند.

هویت توطیه گرانه وکودتا ئی حکمتیار :- اوشخصیت مغرور , مطیع ونوکر منش, فریب کار , متعصب و بنیاد گرا ی اسلامی , قومگرا و قبیله پرست و چهره ی توطیه گر ومرموز است که درهرشرایط سیاسی و نظامی موقعیت خود و حزبش را تغییر داده و به بازیهای گوناگون استخباراتی و سیاسی متوسل میشود. حکمتیار ، بیشترین ازسالهای عمرش را درحسر ت و فراق ازمسند قدرت و رهبری, جاه ,مقام , ریاست وزعامت ، درجنگ و توطیه و خدمتگزاری به ای ,اس , ای پاکستان سپری نموده است .اویکی از اساس گزاران گروه جوانان اخوان المسلمین دردهه دموکراسی زمان حکومت ظاهر شاه بود که بعدا از سازمان اخوان المسلمین جدا شده تنظیم حزب اسلامی را تشکیل داد ومرحوم ربانی رهبر جمعیت اسلامی نیزتنظیم جمعیت اسلامی را تاسیس نمود که مرحوم ربانی در ان زمان نمایندگی از اسلامی سیاسی معتدل و حکمتیار رهبر حزب اسلامی نمایندگی از اندیشه های اسلام سیاسی بنیاد گرا و افراطی میکرده است.اقای حکمتیار در بازیهای سیاسی نسبت به سایر تنظیم های اسلامی هفتگانه در دهه هشتاد میلادی در خاک پاکستان پیشی داشت و بیشتر مطیع و فرمانبردار استخبارات نظامی پاکستان بود وروابط خیلی نزدیک با,ای , اس ,ای برقرار کرده بود وبه همین خاطر اوبیشتر از هفتاد فیصد کمک های تسلیحاتی و پولی ممالک کمک کننده در دهه هشتاد میلادی را از طریق ای , اس , ای بدست میاوردو متباقی ان برای دیگر تنظیمهای اسلامی می‌رسید تا انان در داخل افغانستان عملیات نظامی تخریبی را انجام دهند. در حالیکه نیروهای حکمتیارهمزمان به کشت تریاک مشغول بودند،و قاچاق مواد مخدررا با تأیید عربستان سعودی انجام می‌دادو شش آزمایشگاه هروئین را در ایالت بلوچستان پاکستان مدیریت می‌کرد . حزب اسلامی حکمتیار نسبت به برخی از احزاب و تنظیمهای اسلامی افغانستان دارای تشکیلات منضبط و منسجم تر بوده و برای بی ثبات سازی حکومت ها در افغانستان از داخل نظامها تجربه کافی دارد. حکمتیا ربه عنوان کهنه کارترین چهره ، در طراحی و انجام بیش از ده ها کودتا های ناموفق و طرح توطیه های سیاسی ،علیه حکومت های افغانستان و مخالفین خودش و ا یجاد اتحاد و ائتلاف های مقطعی ، برای تصاحب قدرت ، شهرت د ارد اما از اقبال بدش ، تا کنون هیچ از یک، ازین مهارت ها، بدردش نخورده است . حکمتیار زیرنظر ای , اس ,ای چندین بار از طریق افراد نفوذی خود کودتا ها ی ناکام را براه انداخته است که از جمله کودتا ی شهنواز تنی علیه داکتر نجیبالله و کودتا درسال 1996 م علیه برهان‌الدین ربانی که بعد ازتسخیرپایتخت او شهر کابل را به گروه طالبان سپرد. حکمتیارایتلاف های غیرصادقانه را با برخی احزاب اسلامی در زمان حکومت مجاهدین تشکیل کرد که زمینه ی دخول طالبان به شهر کابل و سرکوب تنظیم های متحدش را به همراه داشته است. حکمتیار دران زمان شهر کابل را به میدان جنگ تبدیل و ده ها هزارانسان بیگناه ملکی این شهر را به قتل رسانید. حکمتیار اکنون نیز درمشوره با ای , اس , ای ازطریق حمله به نیروهای آمریکایی به گروه طالبان کمک می‌کندتا زمینه خروج سریع نیروهای غرب را فراهم نماید. در شرایط کنونی حزب اسلامی حکمتیار مانند دهه نود میلادی میخواهد نقش جاده پاک کن را ایفا کندتا زمینه را برای استقرارحکومت طالبانی ,فراهم نماید .

حکومت فعلی میخواهد با برگزاری همزمان انتخابات اینده ی شوراهای ولایتی و انتخابات ریاست جمهوری، کودتای سیاسی علیه قانون اساسی، پارلمان و اراده مردم افغانستان انجام دهد که این کار بخاطر کاندیداتوری اقای حکمتیار در انتخابات اینده ی ریاست جمهوری افغانستان ازطرف انان به پیش برده میشود، زیرا ارگ ریاست جمهوری ازقانون، ازاجماع نهادهای سیاسی و از مشارکت عمومی هراس داشته ، که نه انتقاد نه پیشنهاد و نه قانون را می پذیرد، منافع ملی را نادیده می گیرد وهیچ تضمینی برای عدم مداخله ارگ نشینان با استفاده ازثروت و قدرت در انتخابات اینده وجود ندارد. نظام انتخاباتی اکثریتی ، بدترین نظام انتخاباتی بوده و باید بازنگری اساسی درآن صورت گیرد درغیران حگومت با کاندید نمودن اقای حکمتیار درانتخابات اینده ریاست جمهوری افغانستان قانون اساسی کشوررا نقض کرده و مزایای دموکراسی و ازادی مدنی و اجتماعی را دفن خواهند نمود. درشرایطی که نگاه جهان نسبت به افغانستان تغییر کرده وپیش برد سیاست تنیدگی قبیلوی و تمدن ستیزی تمام کشورهای همکار را به یک بازنگری واداشته تا به استبداد تکقومی نقطه ی پایان بگذارد. جامعه ی جهانی از انتحار و اختناق در افغانستان به ستوه آمده اند، ومردم افغانستان نیز ،می خواهند دردهکده ی جهانی بخشی از مدنیت باشند نه برعلیه مدنیت.

واژه های کلیدی
loading...
loading...

پيام‌ها

 • " درانتخابات اینده ریاست جمهوری افغانستان قانون اساسی کشوررا نقض کرده و مزایای دموکراسی و ازادی مدنی و اجتماعی را دفن خواهند نمود."
  برادر، شما از کدام دیموکراسی حرف میزنید. مزایای دیموکراسی در انتخابات گذشته دفن شد. عبدالله و کرزی هردو تقلب های گسترده کردند و بلاخره امریکا و انگلیس با هم جور آمدند. عبدالله پایش را به نفع کرزی باید بیرون میکشید، که کشید. اما درین میان حق آقای بشردوست (یعنی حق مردم) که تقلب نکرد، تلف شد.
  دوم، هر زمانیکه نام این دو کثیف را (سیاف و گل البدین) را میخوانم، موی بر بدنم سیخ میشود. وای به حال این مردم ستمدیده که از شر جنگسالاران هیچ رهائی ندارند.

 • ههههههههههه جالب مردم روبه جلو میروند و ما با این سیاست مداران خر خود به قهقرا!

 • اقای نبی زاده
  یک وخت یادت است که شما باخلق و پرچم پیره بدل میکدین — حالا نوبت اخوانیها است.
  من حیرانم که فرق بین ربانی و گلبدین و سیاف و چیست؟

  • حبیب جان تو واقعا تا حال فرق میان گلبدین و ربانی و دیگران را نشناختی؟ اگر چنین باشد خیلی بی عقلی لطفا به تاریخ نگاه کن ببین اینها چقدر باهم فرق داشتند و همین متفاوت بودن آنها از یکدیگر باعث اصطکاک و زدو خورد آنها گردید که سبب پامال شده هزاران انسان بیگناه گردید- تو اگر واقعا نتوانی و یا نخواهی که تفاوت و فرق آنها را از یگدیگر بدانی به خود به خوانوده و به تاریخ و کشور خودت خیابت کردی و با این طرز تفکرت هرگز به جایی نخواهی رسید شما نباید همه را از پشت همان عینک سیاه تان نگاه کنید- امروز هم طالبان دمار از روزگار مردم میکشند ولی شاید نزد شما آنها هم با ان رهبرانی که قبلا اشاره کردی فرقی نداشته باشند ! ولی متاسفانه زمین تا آسمان فرق موجود است- بیائید بی تعصب باشیم و خدا را حاضر ببینیم.

  • میلاد خان
   امی تو هوشیار - تو فرقش را بگو که مه بفهمم. نزد من همه اش دم یک خر است.
   توجه کن میلاد عقل کل:
   هر کدام انها اگر به قدرت برسد دمار ازسرت بیرون خواهد کرد. دعا کن که چنین نه شود.
   حالا بشنوم از تو: کوشش کن که ادم وارن حرف بزنی.

 • گلبدین خائن و ظالم و مریض روانی در انتخابات شرکت میکند؟ خیلی خوب شد بالاخره سرعقل امد. اگر این ادم خونخوار به راستی در انتخابات شرکت نمود و از تمام افغانستان یک در صد از نفوسش به این شخص رای داد من هم او را قبول مینمایم. مگر این پدر لعنت از درجه محبوبیتش نزد مردم خبر ندارد؟؟ یادتان باشد اگر به واقعیت در انتخابات سهم گرفت و از تمام مملکت هزار نفر هم برایش رای نداده باشد باز هم غالمغالش بلند میشود که من 95 فیصد رای برده بودم خو مگر در انتخابات تقلب صورت گرفت و رای مرا به صندوق دبل عبدالله ریختند.
  یارا ادم مفعول و بیحیا در هیچ طرفش راضی نیست.

 • امکان ندارد که خودرا را کاندید نماید.
  و آقای آزاداندیش! به خیالم در شهر زندگی می کنید. واقعا خیلی اندک مردم شهر به این شخص رای خواهند داد. اما اگر امکانات برگذاری انتخابات و رایدهی در قریه جات و دهات مناطق پشتون نشین امکان پذیر شد در آن زمان خواهید دید که این شخص چقدر رای می برد.
  اما باز هم امکان ندارد که خود را کاندید نماید. این یک افواه است. به خیال راحت به کارتان ادامه بدهید.

 • آقای حکمتیار با وجود اشتباهات در گذشته, توانست که دور از سلطه امریکاییان کافر و بر ضد اشغال انها بیاستد. اما دیگران (ربانی سیاف محقق) که ادعای جهاد علیه کفار و اشغال دارند تاحال هم در زیر سایه و حمایه امرییکاییان و ناتو بسر می برند.

 • اقاى نبى زاده سراسر حقيقت را كفته ايد.سلطان تقلب هم ماشين تقلب را اماده كار ساخته است. ببين كه اين خونخوار نامرد را بر شانها هاى مردم ما سوار كند.زد و بند كرزى هم مانند زد و بند نجيب است با اين نامرد.نجيب هم جلال را توسط همين شخص از بين برد .امروز نيز يكعده قتلها مانند كاظمى صاحب,داود داود, همه در اسر زد وبند قبيله صورت كرفته كه باى اين شخص در همه اين جنايات شريك است.
  راستى امروز اطراف كرزى او غان ملتى ها و كلبد الدينى هاست كه هردو يكى هم هستند.همه اينها با باكستانى حاضر هستند كه دست را يكى كنند تا با هزاره و اوزبيك و تاجيك وطن حودشان.اينها همه وطنفروش هستند.با ما هستند ولى از ما نيستند.
  شايد با تقلب صندوقهارا بر كند.

 • hanoz ke namash dar list sia ast

 • nabizada kamoniste watan frosh haal maqala menwesee,gulbudin wa rabani tahayefe shomast

  • تو اوغان زنفروش وطن ما را شاغال کرده و به باداران اجنبی خود فروختید. شرم چیز خوبی است ای وحشی های اوغان

  • گلبدینک چه خوب آدمک اس سیل کنین چهره گک اش ریشک اش چقه آدم مهربان و ملائم مالوم میشه شما چرا سر بیچاره قار استین او گک چی کده بانی که ریس جمبور ما شوه خدان چقه خدمت کنه میشه که بسیار ارمان آباتی ملک ما ره داشته باشه اینمی ما مردم همی قسم استیم که وطن ما آبات نمی شه خودتان فکر کنین وختی که صدرا زم بود بیست وپنج هزار نفره نابود کد از خاطریکه وا آدمای بیکاره بودن وطن خراب میشد مگم او خو غیر رسمی بود وا د ه حیساب نیس باز که ریس جمبور شوه باز از سر خدان چقه آدمای بیکاره را نابود کنه یک ریس جمبور دگه داشتیم اگه کسی یادش باشه حفیظ اله لعین نام داشت وام از قومی گلوگک بود خروتی بود که بیست و پینج هزار دانه ره کشت گفت مه یک ملیون زنده می مانم خو خوبشه می مانم مگم اوکه بود کتی روس ها رفیق بود کافر بود گلو که اس کتی پاکستان رفیق اس مسلمان اس مگم نمی فامم چرا هردویشان یک رقم عمل میکنن ؟ البت از خاطریکه هردویش اوغان و هردویش خروتی اس یا البت خواستهء روس و پاکستان یک چیز اس ؟ به خدا مالوم دگه , میگن خدا اسرار ره می فامه

 • با اين جهره حق بجانب نكاه كنيد كويا أدمى است كه مورجه از دستش أسيب نديده وبا نكاه حق بجانب بطرف ملت مى نكرد .مانند اينكه يك وقت يشك صوفي شده بود وحق بجانب بطرف موش ها مى ديد ونكرش كنونئ حكمتيار به ان يشك دلده ريشك خراب كار ميماند .خدايا كسى كه شرم ندارد دين ندارد وحيا ندارد .وما مردم افغانستان را همه يسران ملا نصرالدين فكر كرده اند كه هر كار را در حق شان كنند وبعد از كذشت مدتى فكر مي كنند همه افعال واعمال كذشته را فراموش كرده اند اينست طر نكر ش حكمتيار خان راكت زن . امانئ

 • دو دوستى كه يكديكر خود ره زن فروش كفتند . بد كارى وأفعال شنيع در همه اقوام كم ويا زياد وجود دارد مخصوصا جوامع نظير كشور ماكه به هزاران مشكل مواجه بوده اند .وأما بطور رسمى زن فروشان در سر حدات جنوبي بين قبائل دو طرف سر حد بازارى وجود دارد كه به زن فروشى مشهور است كه هر كه زن خود را اورده با ملاحظه دست زن ديكر با دادن مقدار يول كلدار ودر توافق هم معاوضه صورت مى كيرد ومعروف است كه مى كويند ( غوارم خيل زانته دوس كوم ) كه نه دروغ است ونه هم دسيسه لطفا تشريف برده بجشم سر مشاهده كنيد واينكه در دفاتر خارجى ها دختران هزاره كار مى كند درست است ولى از ديكر اقوام كار نمى كنند ؟ در حاليكه از همه مردم در ان دفاتر مصروف كار اند وعده هم با عوامل رزالت همراه است .كه به اقوام خاص تعلق ندارند .راستكو

 • دوستان هفت قدرت سیاسی در افغانستان چه ها که نکردند قتل غارت چپاول بی نا موسی که خصلت اسلام است و جهاد است , که نکردندباید این ابر قدرت ها ها هر یک به نوبه خود بر قدرت تکیه نماید اگر نوبت است حال از راکت یار است جتی بحث نیست این مهره های شطرنج یکی پی دیگر کیسه دولت را خالی نماید همین حالا از الف تا ی دزد نیستند یک دزد دیگر اضافه می گردد.

  • ﺟﻨﺎﺏ ﺣﻜﻤﺘﻴﺎﺭ. ﺷﻤﺎ ﻭﻣﺤﻤﻮﺩ ﻛﺮﺯﻱ ﻫﺮﺩﻭ ﻧﻪ ش م ﺩاﺭﻳﺪ ﻭﻧﻪ ﻫﻢ ﺧﺠﺎﻟﺖ ﻣﻲ ﻛﺸﻴﺪ .ﻣﺤﻤﻮﺩ ﺑﺎﻧﻚ ﺭا ﺧﺎﻟﻲ ﻛﺮﺩﻩ ﻛﻪ ﺩﻧﻴﺎ اﺯ ﺳﻮ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ اﻭ ﺣﻴﺮاﻥ اﺳﺖ ﻭﻟﻲ اﻭ ﺑﺎﺯﻫﻢ ﺑﺎﻧﻚ ﺭا ﻓﺮﺽ ﺩاﺭ ﺧﻮﺩ ﻣﻲ ﻛﺸﺪ. ﻭﺟﻨﺎﺏ ﺧﻮﺩﺕ ﺑﺎ ﻓﻴﺮ ﺭاﻛﺖ ﻫﺎﻱ ﻛﻮﺭ اﺯ ﭼﻬﺎﺭ اﺳﻴﺎﺏ ﺑﻪ ﺷﻬﺮ ﺯﻳﺒﺎﻱ ﻛﺎﺑﻞ اﻳﻦ ﺷﻬﺮ ﺭا ﺑﻪ ﺷﻬﺮ اﺭﻭاﺡ ﻭﺷﻬﺮ ﺳﻮﺧﺘﻪ ﻣﺒﺪﻝ ﻛﺮﺩﻱ ﻭﺑﻪ ﻫﺮ ﺧﺎﻧﻪ اﺯ ﻏﺮﻭﺭ ﻛﺎﺫﺑﺖ ﻭاﺯ ﻋﻘﺪﻩ اﺧﺮاﺟﺖ اﺯﻣﻜﺘﺐ ﺣﺮﺑﻲ ﺑﻪ ﻫﺮ ﺧﺎﻧﻪ ﺷﻬﺮﻳﺎﻥ ﻛﺎﺑﻞ ﻣﺮﻙ ﻓﺮﺳﺘﺎﺩﻱ ﻭﻟﻲ ﺑﺎﺯﻫﻢ ﺧﺠﺎﻟﺖ ﻧﻤﻲ ﻛﺸﻲ ﻭاﺯ اﻋﻤﺎﻝ ﻭاﻓﻌﺎﻝ ﺯﺷﺘﺖ ﻧﺎﺩﻡ ﻧﻴﺴﺘﻲ ﻭﺑﺎﺯﻫﻢ ﺑﺎ ﺑﻲ ﺣﻴﺎﻱ ﻭﺩﻳﺪﻩ ﺩﺭاﻳﻲ ﺗﻮﻗﻊ ﺭاﻱ ﺩاﺩﻥ ﻭاﻋﺘﻤﺎﺩ ﻣﺮﺩﻡ ﺭا ﺑﺮاﻱ ﭘﺎﺩﺷﺎﻫﻲ ﺧﻮﺩ ﺩاﺭﻱ. ﻛﻪ ﺷﻤﺎ ﺟﻮاﺏ ﺑﺪﻫﻴﺪ اﻳﻦ ﻣﻠﺖ اﺯ ﺷﻤﺎ ﻭاﺯ ﺻﻮﻓﻲ ﻛﺮﻳﻨﻜﺎﺭﺕ ﭼﻨﺪ ق ﺻﺪاﺭ اﺳﺖ? ﺩﻛﺮﻭاﻝ اﺣﻤﺪ اﺳﺘﺎﺩ اﺳﺒﻖ ﻣﻜﺘﺐ ﺣﺮﺑﻲ.

 • این قدر سر راکتیار بیچاره تبصره نکنید، من گمان میکنم که آن بیچاره ارمان ریاست را بگور خواهد برد زیرا از قرائن چنی ن بر می آید که رئیس جمهور آینده افغانستان جناب زلمی خلیلزاداست نه راکتیار صاحب.

  • سلام بر فحش كويان اين بست.
   جاي بسيار تأسف است كسانيكه دعواي سياست ميكنند و خود را به اصطلاح آينده سازان كشور ميدانند هنوز متوجه نشدند كه يك جيزي را عفت كلام ميكويند و شخصيت شما را عفت كلام تان مشخص ميسازد.
   جناب حكمتيار صاحب اصلا به آراي شما ي كه عفت كلام را مراعات نميتوانيدضرورت ندارد.
   بخاطريكه آن جناب اكر خواهان كرسي باشد نظام دموكراسي اسلامي و مترقي را در افغانستان خواهد آورد نه دموكراسي ايمروزي كه از غرب سرجشمه كرفته است متأسفانه و متأسفانه..........................
   والسلام

   آنلاين بنگريد : http://bilalfazli966@yahoo.com

جستجو در کابل پرس